Online Platform Vitarendező Tanács

Ha egy online platform korlátozta, letiltotta az ön tartalmát, felfüggesztette a fiókját, és bár panaszt tett, de azt elutasították, ez a vitarendezési tanács segíthet peren kívül megegyezni a szolgáltatóval.

Az Online Platform Vitarendező Tanács ügyrendje

Közzétéve: 2024. szeptember 6.

Letöltés: az OPVT ügyrendjének eredeti, aláírt példánya

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) Online Platform Vitarendező Tanácsa (a továbbiakban: Tanács) az internetes közvetítő szolgáltatások egyes szabályairól szóló 2023. évi CIV. törvény (a továbbiakban: lszt.) 20. § (6) bekezdése alapján ügyrendjét az alábbiak szerint állapítja meg:

I. Általános rendelkezések

1. A Tanács székhelye: 1015 Budapest, Hattyú utca 14.

2. A Tanács levelezési címe: 1525 Budapest Pf.20.

3. A Tanács kérelmek, beadványok fogadására használt e-mail címe: info@opvt.hu

4. A Tanács döntéseinek megküldésére szolgáló e-mail cím: opvt@opvt.hu

5. A Tanács a digitális szolgáltatások egységes piacáról és a 2000/31/EK irányelv módosításáról szóló, 2022. október 19-i (EU) 2022/2065 európai parlamenti és tanácsi rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 21. cikke szerinti szerződéses viszonyban felmerülő vitás ügyek bírósági eljáráson kívüli rendezésével kapcsolatos feladatokat látja el.

II. Szervezeti háttér

A Tanács tisztségviselői:

  • a Tanács elnöke;
  • a Tanács elnökhelyettese;
  • a Tanács további hét tagja.

Ill. A Tanács elnöke és tagjai jelölése, kinevezése, összeférhetetlenség

1. A Tanács elnökének és tagjainak jelölése és kinevezése a peren kívüli vitarendezési testületekre vonatkozó részletes szabályokról szóló 4/2024. (111.21.) számú NMHH rendelet (a továbbiakban: NMHH rendelet) 21. § (3)-(8) bekezdéseiben, valamint a 22. § (1)-(4) bekezdéseiben foglaltaknak megfelelően történik.

2. A Tanács elnökének és tagjainak összeférhetetlenségére az NMHH rendelet 2. § (3)-(5) bekezdései irányadók.

IV. A Tanács megalakulása, tanúsítása és nyilvántartásba vétele

1. A Tanács elnökének és legalább 8 tagjának kinevezésével a Tanács megalakul.

2. A Tanács megalakulását és a Tanács ügyrendjének Elnök általi jóváhagyását követően a Tanács elnöke haladéktalanul intézkedik az NMHH rendelet 17. §-a szerinti kérelemnek a Hatósághoz elektronikus úton történő benyújtásáról a Tanács peren kívüli vitarendezési testületkénti tanúsítása, valamint nyilvántartásba vétele érdekében.

V. A Tanács elnökének helyettesítése, szakértők, megbízatás felfüggesztése  

1. A Tanács elnöke a Tanács tagjai közül általános jogkörrel eljáró elnökhelyettest (a továbbiakban: elnökhelyettes) bíz meg a Tanács elnökének távolléte, akadályoztatása esetére, vagy, ha az elnöki tisztség valamely okból átmenetileg betöltetlen. A helyettesítési megbízást a Tanács elnöke írásba foglalja.

2. A Tanács speciális szakértelmet igénylő vitarendezési eljárásai során jogosult külső szakértök támogatását igénybe venni. A külső szakértőt a Tanács elnöke az eljáró tanács tagjainak javaslata alapján írásban kéri fel a szükséges szakértői tevékenység ellátására. A felkérést a szakértő írásban fogadja el, egyúttal titoktartási és összeférhetetlenségre vonatkozó nyilatkozatot tesz. A szakértő megbízási szerződés alapján látja el szakértői tevékenységét.

A vitarendezési eljárásban a szakértővel szembeni összeférhetetlenségi akadályokra az NMHH rendelet 2. § (3) és (4) bekezdése megfelelően alkalmazandók.

3. Ha a Tanács elnökével vagy tagjával szemben büntetőeljárás vagy cselekvőképességet érintő gondnokság alá helyezésre irányuló bírósági eljárás indul, akkor az erről való tudomásszerzést követően a Tanács elnöke esetén az Elnök, a Tanács tagja esetén a Tanács elnöke haladéktalanul intézkedik a Tanács elnöke vagy érintett tagja megbízatásának a jogerős ítélet meghozataláig történő felfüggesztéséről. A Tanács elnöke vagy érintett tagja a jogerős ítélet kézhezvételét követő 5 napon belül köteles a jogerős ítéletet bemutatni az Elnöknek vagy a Tanács elnökének.

A Tanács elnökének vagy tagjának indokolt írásbeli kérelmére, a Tanács elnöke esetén az Elnök, a Tanács tagja esetén a Tanács elnöke dönt a megbízatás felfüggesztéséről. A felfüggesztés időtartama a 6 hónapot nem haladhatja meg.
Az Elnök vagy a Tanács elnöke a felfüggesztésről, valamint a felfüggesztés megszüntetéséről írásban dönt.

VI. A Tanács eljárása

1. A kérelem

A Tanács vitarendezési eljárása iránti kérelem az eljárás kezdeményezésére okot adó körülmény bekövetkezésétől számított 6 hónapon belül terjeszthető elő. Amennyiben a kérelmező az eljárás kezdeményezésére okot adó körülmény bekövetkezéséről csak később szerzett tudomást, vagy a kérelem előterjesztésében akadályoztatva volt, akkor a tudomásszerzéstől, illetve az akadály megszűnésétől számított 6 hónapon belül, de legkésőbb az eljárás kezdeményezésére okot adó körülmény bekövetkezésétől számított 1 éven belül kezdeményezheti a Tanács vitarendezési eljárását.

Ha a kérelmező természetes személyazonosító adatainak és lakcímének zárt kezelését kéri, az eljáró tanács elnöke gondoskodik a kérelem olyan kivonatának elkészítéséről, amelyből a kérelmező kilétére vonatkozó következtetés nem vonható le.

2. Intézkedések a kérelem alapján

2.1. Az ügyek érkeztetése

A beérkezett kérelmeket az érkeztetésüket követően a Tanács elnökének kell haladéktalanul továbbítani.

2.2. Az eljáró tanács kijelölése

A Tanács elnöke- a beérkezett kérelem tárgya alapján- a Tanács megfelelő szakértelemmel bíró tagjai közül kijelöli az eljáró tanács elnökét és két tagját. A Tanács elnöke az eljáró tanács elnökévé vagy tagjává magát is kijelölheti. A felek kérése alapján, vagy amennyiben a kérelem tárgya egyszerú megítélésű, az ügy elintézésére a Tanács elnöke a Tanács tagjai közül egy eljáró tagot is kijelölhet.

2.3. Kizárás

Ha az eljáró tanács elnökével vagy tagjával kapcsolatban az NMHH rendelet 4. § (1) bekezdésében szereplő kizárási ok merül fel, akkor a kizárási oknak az eljáró tanács elnöke vagy tagja, illetve a felek általi bejelentésétől számított 5 napon belül a Tanács elnöke meghallgatja az eljáró tanács elnökét vagy érintett tagját.

Amennyiben a bejelentésben foglaltak és a meghallgatáson elhangzottak vizsgálatát követően a Tanács elnöke arra a megállapításra jut, hogy az eljáró tanács elnöke vagy tagja függetlensége és pártatlansága az érintett eljárás tekintetében nem biztosítható, akkor a meghallgatástól számított 5 napon belül írásbeli döntést hoz az eljáró tanács elnökének vagy tagjának kizárásáról, egyúttal a kizárt elnök vagy tag helyére új elnököt vagy tagot jelöl a Tanács tagjai közül.

A Tanács elnöke az eljáró tanács új elnökének vagy tagjának kijelölését követően megvizsgálja az eljáró tanács által végzett eljárási cselekményeket, és indokolt esetben ezen cselekmények haladéktalan megismétlését rendeli el.

Amennyiben a Tanács élnöke a felek által tett bejelentést nem találja megalapozottnak, a bejelentés elutasításáról a meghallgatást követő 5 napon belül írásban értesíti az érintett felet, vagy indokolt esetben az NMHH rendelet 4. § (4) bekezdésében foglalt jogkövetkezményeket alkalmazza.

3. Meghallgatás

Amennyiben a vitarendezési eljárásban meghallgatás tartására kerül sor, a meghallgatás időpontját az eljáró tanács elnöke tűzi ki, és annak módjáról és időpontjáról a meghallgatás határnapját 1O nappal megelőzően értesíti az eljáró tanács tagjait, valamint a feleket.

Az eljáró tanács a meghallgatást személyes jelenlét nélküli, folyamatos kép- és hangkapcsolatot biztosító telekommunikációs eszköz útján, online formában tartja meg.

A kérelmező kérésére az eljáró tanács személyes meghallgatást tart. A meghallgatást az eljáró tanács elnöke vezeti.

A meghallgatásról hangfelvétel útján készül jegyzőkönyv.

4. Döntés

Amennyiben a vitarendezési eljárás a felek lszt. 19. § (1) bekezdése szerinti egyezségével zárul, akkor az eljáró tanács a feleknek a meghallgatáson jegyzőkönyvbe foglalt, vagy az eljárás során írásban benyújtott egyezségét 15 napon belül írásban jóváhagyja.
Egyezség hiányában az eljáró tanács az lszt. 19. § (2) bekezdése szerinti döntéseit az eljáró tanács összes tagjának egyszerű többségével hozza.

Ha a vitarendezési testület három tagból álló eljáró tanácsban jár el, a papírlapú döntést az eljáró tanács elnöke aláírja, illetve írásbelinek nem minősülő elektronikus úton megküldött döntés esetén az eljáró tanács elnöke elektronikus aláírásával látja el. Az eljáró tanács elnökének akadályoztatása esetén a döntést helyette az eljáró tanács bármely tagja aláírhatja.

5. Egyéb eljárási kérdések

5.1. Új tanácstag kijelölése

Ha az érdemi döntéshozatalt közvetlenül megelözöen az eljáró tanács valamely tagjának tartós akadályoztatása miatt új tanácstag kijelölése válik szükségessé, a Tanács elnöke a kijelöléssel egyidejűleg az újonnan kijelölt eljáró tanácstag megfelelő felkészülése érdekében dönthet az eljárási határidő jogszabályoknak megfelelő meghosszabbításáról.

5.2. A vitarendezési eljárás iratainak kezelése

Az ügyekben a felektől érkezett iratokat az eljáró tanács elnökéhez kell haladéktalanul eljuttatni.

Záradék

Az. lszt. 20. § (6) bekezdésében foglaltak alapján az Online Platform Vitarendező Tanács ügyrendjét jóváhagyom:

Budapest, 2024. szeptember 6.

Dr. Koltay András
elnök
Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság

Kérdések és válaszok

Hogyan tudok kérelmet benyújtani?

Kérelmet írásban, postai vagy elektronikus úton (e-mailben) nyújthat be. A kérelem benyújtásáról itt olvashat bővebben: Nem elégedett az online platformot üzemeltető szolgáltató döntésével? Segítünk!

Hogyan zajlik az eljárás?

Az eljáráshoz nem szükséges a felek személyes jelenléte, de kérhető személyes meghallgatás. Az eljárás menetéről itt olvashat bővebben: Mi történik az Online Platform Vitarendező Tanácshoz benyújtott kérelemmel? Milyen döntés várható?

Mennyi az eljárás díja?

A kérelmező által fizetendő eljárási díj háromezer forint, amelyet a Tanács Magyar Államkincstárnál vezetett, 10032000-00300939-01010033 számú, Online Platform eljárási díjbevételek számlájára kell megfizetni.

Személyes ügyfélfogadás?

Személyes ügyfélfogadás: kedd-szerda-csütörtök 9:00 és 13:00 óra között a 1015 Budapest, Hattyú u. 14. alatti címen.

Milyen döntéseket hozhat a Tanács?

A Tanács kötelezést tartalmazó döntést hoz, ajánlást tesz, vagy elutasítja a kérelmet. A Tanács által hozható döntésekről bővebben itt olvashat: Mi történik az Online Platform Vitarendező Tanácshoz benyújtott kérelemmel? Milyen döntés várható?

Kik a Tanács tagjai?

A Tanács tagjait itt tekintheti meg: Az Online Platform Vitarendező Tanács tagjai

Online Platform Vitarendező Tanács

1015 Budapest, Hattyú u. 14.
Levélcím: 1525 Budapest Pf. 20.
E-mail: info@opvt.hu